Hlučnost spotřebičů
Hlučnost spotřebičů - Měření emisí akustického hluku šířeného vzduchem dle ČSN EN 28960, která je identická s mezinárodní normou ISO 8960:1991
Nejčastěji hlášená Záruční reklamace. Nejvíce si zákazníci stěžují na hlučnost chladniček. Vadí jim hlučný nástřik chladiva tkz. "Škrundání", které může být z pohledu spotřebitele vada a působí jako rušivý nepříjemný prvek. Druhá věc, která způsobuje hluk chladniček je chod motorkompresoru. I zde může zákazník vnímat tento zvuk jako rušivý prvek pro své okolí, ale není to tak jednoduché. Zákazníci při tom argumentují, že tyto zvuky jsou v noci ještě zřetelnější. To je však pochopitelné, v noci je větší okolní ticho, a proto se zvýrazňují zvuky z blízkého okolí. Zároveň mají pocit, že se jedná o vadu, zvláště když byly v prodejně ubezpečeny, že tento spotřebič je absolutně tichý. Argumentují přitom udanou hlučností uvedenou na Energetickém štítku v rozsahu cca 37 - 41 dB. Toto je však pouze jeden úhel pohledu.
Měření hluku - obecně
Intenzita hluku se vyjadřuje v decibelech (dB). Nárůst této veličiny není symetrický, jak jsme zvyklí třeba u jiných jednotek. Decibel je naopak logaritmická veličina a nárůst hluku o 3 dB znamená zdvojnásobení objemu hluku. Při nárůstu o 10 dB je hluk desetinásobný, při nárůstu o 20 dB stonásobný. To znamená, že rozdíl mezi 20 dB a 40 dB je mnohem menší, než rozdíl mezi 60 dB a 80 dB. Pokud je například hluk o několik decibelů nad limitem, působí tato informace na první pohled mylným dojmem, že jde jen o mírné překročení.
Aby bylo měření hluku objektivní, musí se ale provádět za určitých podmínek stanovených normou. Hluk nějakého stroje pracujícího venku, nelze například měřit za silného větru nebo deště apod. Pokud se budeme zabývat měřením hluku u Domácích spotřebičů např. u chladniček, které bývají nejčastějším přístrojem, u kterého se měření hluku provádí, můžeme pro vlastní potřebu použít i obyčejný ruční hlukoměr. V tomto případě se však jedná u měření orientační, neboť toto měření neprobíhá podle normy ČSN a i postup a délka měření není odborný a přesný! Pokud ovšem potřebujeme spolehlivé měření a to s přesností 0,5 dB, nezbývá, než se obrátit na některou z akreditovaných laboratoří. Ty provádějí měření hluku odborně a výsledný protokol o měření hluku lze použít jako relevantní podklad například při kontaktu s úřady, soudy nebo prodejci.
Měření hluku laboratoří, je ovšem poměrně zdlouhavá a nákladná záležitost, která přesahuje finanční možnosti většiny lidí. Hluk se obvykle měří buď celých 24 hodin, nebo se měří jen v některé úseky, a zbytek je dopočítán. Zároveň se musí spotřebič postavit a nastavit tak, jak je uvedeno výrobcem, který podle své dokumentace určuje, jak bylo prvotní měření prováděno. Nelze proto jen tak v okolí chladničky položit hlukoměr a měřit. Aby bylo porovnávací měření korektní, musí se postupovat zcela v souladu s dokumentací výrobce. Zde je jasně popsáno, jakým postupem a měřením bylo dosaženo hodnoty uvedené na energetickém štítku.
Výsledek orientačního měření je tudíž velmi ovlivněn hlučností pozadí, a výše uvedeným nepřesným postupem, které nelze při měření vyloučit. Proto, pokud hladina hluku překračuje o několik decibelů údaj daný výrobcem, nemusí to být a většinou nebývá, nutně vada na spotřebiči! Přesné měření by potom bylo nutné provést v "Hlukové komoře". Toto orientační měření se provádí proto, aby se vyloučila závada na nějaké části spotřebiče. Např. zadřený nebo vibrující kompresor. Toto odborné posouzení provádí technik, který je ve svém oboru specialista a profesionál s mnohaletými zkušenostmi. Takovýto technik dokáže s naprostou přesností závadu na spotřebiči vyloučit, pokud se prokáže, že se nejedná o závadu, ale o vlastnost spotřebiče nebo naopak potvrdit a případnou závadu identifikovat a poté odstranit. To znamená, že pokud má spotřebič na energetickém štítku uveden údaj o hlučnosti 41 dB a orientačním měřením se změří 43 dB, nelze toto považovat za relevantní údaj, který by opravňoval spotřebitele k odstoupení od kupní smlouvy.
Pokud by však spotřebitel nebyl s tímto orientačním měřením a následným ujištěním technika, že spotřebič je zcela v pořádku spokojen, nemůže pro něj v dané chvíli technik již udělat více. V těchto případech je spotřebitel vyzván, aby si nechal hlučnost spotřebiče přeměřit profesionální zkušební laboratoří, která má autorizací státní zkušebny a je relevantní pro případné řešení sporu. Seznam těchto laboratoří a zkušeben je uveden na každé hygienické stanici.